×
نتیجه-جراحی-ابدومینو-جراحی-لاغری-شکم-و-پهلو

عمل ابدومینوپلاستی مزایا و معایب آن

شاید شما هم تجربه این را داشته اید که بعد از لاغر شدن و یا بعداز زایمان دچار افتادگی پوست شده اید. یا بخاطر اضافه وزن زیاد با مشکلات زیادی مواجه شده باشید. عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نوعی عمل جراحی پلاستیک برای خارج کردن چربی ها و صاف کردن پوست های اضافه می باشد. در طی این عمل بعد از خارج کردن چربی ها، پوست روی عضلات کشیده می شود و پوست اضافه جدا می شود.سپس ناف مجدداٌ به جای مناسب باز گردانده می شود تا ظاهر طبیعیی را ایجاد نماید. در انتها برش ها بسته شده و یک لباس استریل بر روی قسمت جراحی شده کشیده می شود. این عمل بسته به وسط عارضه ممکن است بین 1الی 5 ساعت به طول بکشد.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی توصیه می شود؟

این جراحی بیشتر به افرادی که دارای شکم بزرگ ،  پوست آویزان ، چین شکمی، اخم ناف، چین و چروک های پوست شکم می باشند پیشنهاد می شود.این افراد باید به وزن ثابت رسیده باشند و به دلیل افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوست از دست رفته باشد.

جراحی-ابدومینو-كلينيك-مای-رونیکا-جراحی-لاغری-شکم-پهلو

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی توصیه نمیشود؟

این عمل برای افراد سیگاری ، بیمارانی که دچار عوارض قلبی ، دیابت و یا آسم هستند و یا قصد بارداری داشته باشند توصیه نمیشود.

مراقبت های قبل از عمل

بعد از این که تصمیم به انجام این عمل گرفتید باید حتما با یک پزشک جراح متخصص مشورت نمایید. پزشک در طول این مشاوره به شما میگوید که شرایط انجام این عمل را دارید یا خیر.ولی درنهایت خود شخص باید تصمیم نهایی را بگیرد. اگر بعد از مشاوره تصمیم بر انجام این عمل گرفته شد متقاضی باید پرونده پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهد و با گرفتن چند عکس از شکم خود این پرونده را تکمیل نماید.

نحوه‌ی جراحی ابدومینوپلاستی

این عمل نیاز به بیهوشی دارد. پس قبل از عمل باید اتاق عمل را آماده کرد. سپس دستگاه های کنترل ضربان قلب، نبض و دستگاه های کمک کننده تنفس را به شخص متقاضی عمل وصل میکنند.بعد از بیهوشی عمل آغاز می شود. ابتدا یک برش وسیع از مفصل ران به سمت لگن درست بالای ناحیه زهار ایجاد می‌شود. سپس برش دیگری در ناف و اطراف آن به منظور برداشت پوست و چربی اضافی بالای ناحیه شکم داده می‌شود. کشش پوست دیواره شکم و بخیه و ترمیم عضلات تضعیف شده به کوچک کردن شکم کمک می‌کند. لیپوساکشن اغلب در اصلاح و خارج‌سازی چربی اضافی شکم استفاده می‌شود. پس از اتمام جراحی محل آن را پانسمان نموده و یک درن برای خارج شدن هر گونه مایع اضافی از شکم تعبیه می‌شود. ابدومینوپلاستی کامل شامل ساکشن لیپکتومی پوستی شکم و باسن است. در جراحی شکم ابدومینوپلاستی جزئی یک برش کوچک‌تر ایجاد و پوست و چربی قسمت تحتانی شکم به صورت محدودتر از فاسیا عضلانی جدا می‌شود. پوست پایین شکم کشیده و پوست اضافی برداشته می‌شود. گاهی اوقات یک بخشی از دیوار ماهیچه شکم تنگ‌تر می‌شود. ناحیه‌ی باقی مانده کاملاً بخیه می‌شود. حدود 100 سانتی‌متر مربع از پوست در طول یک جراحی ابدومینوپلاستی ترکیبی با لیپوساکشن برداشته می‌شود. در یک روش پیشرفته‌تر که کمی بیش از چهار و نیم ساعت طول می‌کشد. در یک خط عمودی و افقی چربی اضافه برداشته می‌شود. در نتیجه با این روش شکم به طور چشمگیر و به طور قابل توجهی تخت خواهد شد.
در یک روش دیگر به نام مینی ابدومینوپلاستی با یک برش کوچک در اطراف ناف پوست و چربی اضافه را برداشته و ناف به صورت موقت جدا شده و حدود یک تا دو سانتی‌متر بالاتر جاگذاری می‌شود. عضلات سفت شده و از جناغ تا ناحیه زهار ترمیم می‌شوند. لیپوساکشن نیز ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل

دوره نقاهت در عمل ابدومینوپلاستی بین 1 تا 4 هفته می باشد. در این مدت برای جلوگیری از ایجاد لخته در پاها توصیه به استراحت مطلق نمیشود و شخص باید فعالیت داشته باشد. ترشح خون آبه طبیعی است ولی اگر به صورت خونریزی دائمی باشد باید به پزشک مراجعه کرد. برای تسکین درد با نظر پزشک میتوان از مسکن استفاده کرد. نباید چیزهای سنگین بلند کرد. برای تسریع در روند بهبود میتوان از آناناس تازه یا کمپوت استفاده کرد. همچنین مصرف ماهی ، میگو و سایر میوه ها بسیار مفید می باشد. مصرف نمک حداقل در دو هفته ابتدایی باید محدود شود. باید از مصرف تمام اشکال نیکوتین از یک ماه یا بیشتر قبل از عمل جراحی و همچنین در طول دوره بهبودی خودداری کرد. در روز سوم و هفته اول پس از عمل جهت بررسی ناحیه برش و زخم باید به پزشک مراجعه شود.
رد زخم ها برجسته و قرمز رنگ است که درصورت مراقبت های درست تبدیل به یک خط نازک نقره ای رنگ می شود. مدت زمان بهبود بین 3 تا 6 ماه خواهد بود که البته اگر سطح جراحی وسیع بوده ممکن است به یک سال نیز برسد.

خطرات و عوارض عمل جراحی شکم ابدومینوپلاستی

این عمل عوارضی مانند لخته شدن خون، ترومبوز قلبی و عوارض ریوی یا عفونت هم ممکن است به دنبال داشته باشد. با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های لازم می توان آن ها را به حداقل رساند. سایر مشکلانی که ممکن است پیش آید عبارتند از تاخیر در بهبود زخم ، تغییر رنگ پوست یا تورم طولانی مدت ، عدم تقارن، خون ریزی، مرگ بافت چربی عمقی پوست ، باقی ماندن رد زخم ، آسیب به اعصاب ، پارگی بختیه و حتی مرگ.
معمولاً نتایج جراحی ابدومینوپلاستی در صورت رخ ندادن عارضه‌ی خاص، رضایت‌بخش بوده و دائمی خواهد ماند. البته به شرطی که فرد در آینده باردار نشود و یا کاهش وزن شدید و ناگهانی نداشته باشد.

یک دیدگاه برای “عمل ابدومینوپلاستی مزایا و معایب آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *