×
جوانسازی پوست-روشهای مختلف آن-لیزر-پلاسماتراپی-RF فراکشنال-میکرودرم-میکرونیدلینگ-پی آر پی-prp-هایفوتراپی-مزوتراپی-تزریق ژل-تزریق بوتاکس-تزریق چربی-نکلینیک زیبایی مای رونیکا-عمت آباد

جوانسازی پوست و روش های آن

داشتن پوست صاف و بدون چروک تاثیر بسیاری بر جوانی فرد و کمتر نشان دادن سن دارد.بشر از دیرباز همواره به دنبال کشف اکسیر جوانی یا همان آب حیات بوده و هست.در افسانه ها آمده حضرت خضر به همراه ذوالقرنین سال ها در پی یافتن این اکسیر بودند. بعد اینکه به محل چشمه دسترسی پیدا کردند، حضرت خضر از آب آن نوشید و جاودانه شد ولی هنگامی که ذوالقربین خواست از آن بنوشد ناپدید شد.
جوانی ابدی موضوعیست که تا کنون علم نتوانسته راهی برای آن بیاید ولی روش هایی برای از بین بردن نشانه های پیری وجود دارد.پروتئین های کلاژن و الاستین از جمله اجزائی هستند که در جوانسازی پوست تاثیر زیادی دارد. ولی این موارد با افزایش سن و به مرور از بین می روند. عواملی مانند سیگار کشیدن، آلودگی هوا، ورزش نکردن و قرار گرفتن در معرض اشعه های مضرر خورشید و تغذیه نامناسب این روند را سرعت می دهد و باعث پیری زودرس می شود.
دلیل ایجاد چین و چروک بر روی پوست،خالی شدن زیر پوست و شکننده شدن آن می باشد. پس برای اینکه جلو وقوع این اتفاق ها را بگیریم لازم است تا این فضاهای خالی را با مواد جایگزین پر کرد.
برای این کار روش های متفاوتی مانند تزریق ژل، بوتاکس، چربی، مزوتراپی، هایفو، پی آر پی، پلاسما ، میکرودرم و میکرونیدلینگ و لیزر وجود دارد. در ادامه سعی داریم شمار ار تا حدودی با هر یک از این روش ها آشنا کنیم. درمان ترکیبی این روش ها معمولا نتیجه مطلوبتری را حاصل می نماید.

تزریق ژل :

ژل ها موادی هستند که برای حجم دهی به پوست و پر کردن خطوط صورت (خنده، اخم، چین و چروک دور چشم و لب ها) و افزایش حجم لب ها استفاده می شوند. ماندگاری آن به مواد تشکیل دهنده ژل بستگی دارد.کمترین دوام برای ژل های طبیعی کلاژن دار و بیشترین دوام برای ژل های مصنوعی یا دائمی ساخته شده از ماده PMMA می باشد. ولی امروزه به دلیل عوارضی که این مواد دارند استفاده از آن ها تقریبا منسوخ شده است.
مناسبترین نوع ژل، ژل های هیالورونیک اسید طبیعی می باشد. هیالورونیک اسید سیمان بین بافت پوست ما است. به همین دلیل یک ماده طبیعی به حساب می آید که عوارض کمی دارد و بسیار موثر عمل می کند.
برای حفظ تاثیر ژل باید در بازههای مشخصی اقدام به تمدید نمایید.

تزریق چربی :

از روش تزریق چربی برای پر کردن چین و چروک ها، درمان افتادگی و شل شدن پوست، برجسته کردن سینه ها و لب ها و جوانسازی پشت لب استفاده می شود.
در این روش از چربی های خود بدن استفاده می شود و کاملا طبیعی استو مثلاً بخشی از چربی ران یا شکم را با استفاده از روش لیپوساکشن برداشته و بعد از خالص سازی در نقاط مورد نظر مانند صورت، دست، سینه و یا باسن به زیر پوست تزریق می نمایند.
این روش نسبت به روش های دیگر ریسک کمتر و ماندگاری بیشتری دارد و تنها در یک جلسه انجام می شود. ولی ممکن است نیاز به ترمیم پیدا کند.

تزریق بوتاکس :

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش های جوانسازی می باشد.می توان گفت تزریق بوتاکس بیشتر یک روش پیشگیرانه است تا درمان. چرا که با تزریق سمی به نام بوتولوینم به زیر پوست ، باعث فلج شدن عضلات شده و مانع از ایجاد چین و چروک می شود. پس بوتاکس زمانی بیشترین تاثیر را دارد که هنوز این چروک ها ایجاد نشده اند.برای ماندگاری بیشتر بهتر است هر 6 ماه بوتاکس را تمدید نمایید.
بیش از یک قرن است که انسان با روش بوتاکس آشنا شده و نزدیک به 50 سال است که در اعمال پزشکی از آن استفاده می شود.
در ابتدا برای رفع تبلی چشم(استراسیم و مشکلات حرکتی پلک -بلفارواسپاسم) و دیستونی رحم از آن استفاده می شد.در سال 2002 برای رفع خطوط اخم به کار برده شده و در سال 2004 برای تعریق بیش از حد. از سال 2010 از آن برای درمان میگرن نیز استفاده می شود.
استفاده بی رویه از بوتاکس می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. پس باید زیر نظر پزشک متخصص و در دز مناسب تزریق شود.

مزوتراپی :

این روش ابتدا در قرن 12میلادی کشور فرانسه توسط پزشکی به نام آمبروزه پاره ابداع شد. به این ترتیب که با استفاده از سوزن، سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد کرده و سپس داروهای گیاهی را بر روی این سوراخ ها میریخت تا بهتر جذب پوست شوند. بعد از آن در سال 1952 دیگر پزشک فرانسوی به نام میچل پیستور، برای درمان آسم، تزریق وریدی دارویی به نام پروکائین را تجویز کرد. بعد از آن همین دارو و روش تزریق را برای جلوگیری از ریزش مو به کار برد و نام این روش را مزوتراپی گذاشت.
مزوتراپی ترکیبی از دو کلمه یونانی Meso به معنای “میانی” و Therapia به معنای “درمان پزشکی” می باشد.یکی از انواع اعمال پزشکی و زیبایی است که به صورت تزریقی، غیر جراحی می باشد و طی آن موادی مانند عصاره گیاهی، ویتامین ها و آنزیم ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها، داروها و هورمون ها را به زیر پوست تزریق می کنند. ذرات این مواد به طور مستقیم به داخل لایه میانی پوست وارد می شود.
علاوه بر تاثیراتی که درنتیجه تزریق این مواد در زیر پوست رخ میدهد، سوراخ های ایجاد شده باعث فعال شدن فرآیندهای ترمیمی پوست می شود.

مزایای مزوتراپی در جوانسازی پوست

 • هزینه مناسب نسبت به تاثیرات درمانی
 • روشی کم‌تهاجمی و بدون جراحی
 • بدون نیاز به بیهوشی و بدون درد
 • دوره‌ی ریکاوری کوتاه و بدون نیاز به مراقبت‌های خاص بعد از درمان
 • عوارض جانبی و خطرات محدود

هایفوتراپی

هایفو یا HIFU به معنای امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا و یکی از روش های غیر تهاجمی و بدون درد برای سفت کردن و لیفتینگ پوست می باشد.
در این روش از امواج فراصوت(اولتراساوند) استفاده می شود. به این صورت که این امواج از طریق تماس سطح پوست با دستگاه به طور مستقیم به لایه مورد نظر نفوذ داده می شود و مساحت این لایه را کم می کند. و نیازی به برش جراحی ندارد.
از این روش در رفع خطوط چین چروک ناحیه گردن و صورت، افتادگی پلک و چین خوردگی های باریک اطراف چشم موثر است. اثرات این درمان 3 ماه پس از آغاز قابل رویت است.
مزیت هایفوتراپی نسبت به روش های دیگر در این است که لیفت صورت بدون نیاز به جراحی و تنها در چند جلسه انجام می شود و تاثیرات آن تا 1 سال ماندگاری دارد.
هایفو برای افراد با بازه سنی 30 تا 75 که پوست شروع به شل شدن می نماید و می خواهند پیری را به تاخیر بیندازند بسیار مناسب می باشد.

برخی از کاربردهای هایفوتراپی در جوانسازی پوست :

 • جوانسازی و لیفتیتگ
 • کلاژن سازی
 • کاهش چین و چروک پوست و گردن
 • صاف و سفت کردن پوست
 • لیفت گردن و دکلته
 • اصلاح طرح لبخند
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • بهبود وضعیت خط چانه
 • سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب

پی آر پی :

پی آر پی (PRP) مخفف کلمه Platelet Rich Plasma به معنای پلاسمای غنی شده از پلاکت می باشد و یک روش 100% طبیعی است که با بهره گیری از ترکیبات خونی شخص بیمار برای تحریک سازی و نوسازی بافت های آسیب دیده در مناطق صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه براین موارد برای افزایش رویش و کاهش ریزش مو نیز استفاده می شود.

برخی از کاربردهای پی آر پی در جوانسازی پوست :

 • چین و چروک های ناشی از افزایش سن در صورت و دستها
 • خطوط اخم و خطوط خنده و اطراف لپ ها
 • پف و تیرگی و گودی اطراف چشم
 • جای جوش و گودی های ناشی از جای زخم های آبله مرغان
 • اسکار های جراحی , سوختگی  و بریدگی ها
 • درمان مفاصل و کمک به ترمیم آنها
 • درمان چین و چروک ناشی از افزایش سن
 • ترمیم زخمهای قدیمی ناشی از سوختگی، بریدگی ,…
 • تسریع در روند ترمیم زخمهای گسترده
 • درمان طاسی موی سر یا ابرو, کمک به کاهش و قطع  ریزش موی سر و حتی رویش مجدد

میکرونیدلینگ :

میکرونیدلینگ یک روش غیر تهاجمی برای درمان جای سوختگی، بستن منافذ باز پوست، درمان لک های پوست، رفع چین . چروک، از بین بردن جای زخم و ترک های پوست می باشد.به این صورت که به کمک سوراخ های ریزی که بر اثر حرکت دادن دستگاه میکرونیدلینگ در پوست ایجاد می شود، کلاژن و الاستین که دو عنصر اصلی تشکیل دهنده پوست می باشند، شروع به تولید می کنند. تولید این مواد باعث جوانسازی و رفع عوارض پوستی می شود.

میکرودرم :

میکرودرم برای اولین بار در سال 1985 در ایتالیا برای جوانسازی پوست به کار گرفته شد. در این روش غیرتهاجمی با استفاده از دستگاه خاصی، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس آلومینیوم، با فشار مشخصی بر روی پوست حرکت داده می شود و تراش های بسیار سطحیی را بر لایه فوقانی پوست ایجاد می نماید. این تراش ها باعث تولید کلاژن، جمع آوری سلول های مرده سطح پوست، از بین بردن خطوط کم عمق، لکه ها و تیرگی های سطحی پوست و شادابی پوست می شود.
تفاوت این روش با میکرونیدلینگ در این است که میکرودرم بر لایه بیرونی اثر دارد و عوارض سطحی را از بین میبرد. ولی میکرونیدلینگ بر روی لایه های داخلیتر نیز تاثیر میگذارد.

پلاسماتراپی :

پلاسماتراپی یکی از نوین ترین روش های پزشکی می باشد که در اعمال زیبایی و جوانسازی پوست نیز استفاده می شود. این روش نیازی به جراحی و باز کردن پوست ندارد و دوران نقاهت کوتاهی دارد.
عمل پلاسما باعث جمع شدن چین و چروک های اطراف چشم و رفع افتادگی پلک می شود.این عمل حدوداً 10 تا 20 دقیقه طول می کشد و نیاز به بیهوشی ندارد.
روش عملکرد دستگاه پلاسما به این صورت می باشد که هندپیس دستگاه را در فاصله 1 الی 2 میلی متری پوست قرار می دهند.سپس پالسهای پلاسمایی از هندپیس به ناحیه مورد نظر منتقل می شود.انرژی حاصل از این پالس ها آسیب هایی را به سلول های ناحیه هدف وارد می کنند و باعث تخریب آن ها می شوند.گرمای حاصله باعث بازسازی پوست شده و آن را برای تولید کلاژن تحریک می نماید.این کار باعث سفت شدن قسمت های شل پوست می شود.

از دیگر کاربردهای پلاسما تراپی عبارتند از :

 • رفع چروک دور چش
 • رفع افتادگی پلک
 • لیفت بینی
 • جوانسازی پوست
 • رفع پف زیر چشم
 • رفع جای زخم
 • برطرف کردن آکنه فعال در بزرگسالی
 • درمان رگ های سطحی پوست

لیزر :

از لیزر می توان برای از بین بردن چین و چروک پوست و رفع جای جوش و سوختگی و زخم استفاده کرد.
این روش درمانی به این صورت می باشد که با تاباندن نامنظم اشعه های لیزر به پوست لایه بیرونی (اپیدرم) از بین می رود و باعث منتقل شدن گرما به لایه های داخلیتر(درمیس) می شود. این حرارت باعث تحریک پوست برای تولید کلاژن و در نتیجه صاف و شاداب شدن پوست می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *