×
لیزر موهای زائد در کلینیک پوست و مو و زیبایی مای رونیکا

استفاده از دستگاه لیزر مو برای از بین بردن موهای زائد یکی از محبوبترین روش ها برای خلاصی از وجود آنها می باشد. اشعه حاصل از لیزر با حرارت دادن و سوزاندن موهای داخل فولیکول ، باعث می شود که خود فولیکول نیز به مرور از بین برود. ولی نباید انتظار داشته باشید که تمام موها به یکباره از بین بروند.هر کدام از موهای بدن دارای یک چرخه رشد و استراحت می باشد. وقتی در حال استراحت قرار دارند لیزر هیچ تاثیری بر فولکول آن نمی گذارد. به همین دلیل برای افراد عادی که مشکلات هورمونی و بیماری خاصی مانند تیروئید ندارند به طور معمول به 6 تا 8 جلسه نیاز می باشد.این تعدد جلسات ممکن است بنا به نوع و کم و زیاد بودن موها تغییر نماید.
در افرادی که از بیماری خاصی رنج میبرند این باید با نظر پزشک مشاور مشخص شود.
بعد از به پایان رسیدن این دوره همچنان نیاز است که به صورت سالانه جهت شارژ لیزر مراجعه شود تا اگر در قسمتی هنوز این فولکولها فعالیت دارند مجدداً لیزر شوند و از بین بروند.
“باید به این نکته توجه نمایید که لیزهای معمولی توان از بین بردن موهای کرکی را ندارند و در صورت استفاده برای این نوع موها ممکن است جواب معکوس گرفته و باعث تیرگی و ضخیم شدن آن ها شود.”

انواع دستگاه های لیزر مو :

در حال حاضر دستگاه های مختلفی برای انجام لیزر در بازار استفاده می شود. که به دو دسته کلی لیزرهای الکساندرایت و دایودی تقسیم می شود.در مرکز کلینیک مای رونیکا از دستگاه الکس دایود استفاده می شود. هر سه این دستگاه ها در ادامه معرفی خواهند شد.

 • دستگاه لیزر مو الکساندرایت : این دستگاه قادر به تولید طول موج 755نانومتر می باشد و از یک کانی بسیار گران قیمت به نام chrysoberyl تشکیل شده است. خصوصیت منحصر به فرد این کانی باعث گران بودن این روش شده است. نوع لیزر به کار رفته در این دستگاه جامد است و در محدوده نور مرئی قرار دارد. این دستگاه علاوه بر از بین بردن موهای زائد ، باعث روشن شدن پوست و درمان بعضی از ضایعات پوستی می شود. اساس کار این لیزرها برپاییه قدرت جذب ملانین می باشد که بالاترین ضریب را در بین دستگا های لیزر دارا می باشد. در مدل های پیشرفته تر حتی قادر است بر موهای کرکری نیز تاثیر گذاشته و آن ها را از بین ببرد.
  در این مدل نیاز نیست هندپیس دستگاه با پوست تماس داشته باشد. بدون تماس شات می زند. فقط قسمت هدایت کننده یا همان گاید بر روی پوست حرکت داده می شود.
  سیستم خنک کننده این دستگاه گاز نیتروژن را بر روی پوست اسپر می کند. در این روش هیچ نیازی به استفاده از ژل و مواد بی حس کننده وجود ندارد.
 • دستگاه لیزر مو دایود : در این لیزر از عناصر نیمه هادی استفاده می شود.طول موج ایجاد شده ما بین 800 تا 810 می باشد. طبیعتاً این نوع لیزر بخاطر طول موج بیشتری که دارد باید نفوذپذیری بیشتری در پوست داشته باشد و تاثیر بهتری نسبت به الکساندرایت بگذارد. ولی در عمل این لیزر الکساندرایت است که بخاطر قدرت جذب ملانین بالایی که دارد عملکرد بهتری دارد.
  از آنجایی که در این روش اشعه به خاطر طول موج بالایی که دارد درعمق بیشتری از پوست نفوذ می کند احتمال سوختگی ، التهاب و تعییر رنگ پوست را افزایش می دهد.
  لیزر دایود بر روی موهای ضخم و تیره عملکرد مناسب تری دارد.
 • دستگاه لیزر مو دایود الکس : این نوع لیز نیز یک نوع لیزر دایود می باشد. با این تفاوت که قادر است طول موج های مختفلی تولید نماید. امروزه برخی از شرکت های تولید کننده دستگاه لیزر موفق شده اند تا با تزریق ناخالصی به سورس لیزرهای نیمه هادی ، پالس های متفاوتی از جمله 755نانومتر که برابر با طول موج دستگاه لیزر الکساندرایت می باشد را تولید نمایند. برای دسترسی به هر یک از این طول موج ها نیاز می باشد تا هندپیس دستگاه تغییر نماید.
  با استفاده از این طول موج مشکلات دستگاه های لیزر دایود معمولی نظیر سوختگی ، التهاب ، خارش و تغییر رنگ رنگدانه های پوست و … رخ نخواهد داد. این لیزر قابلیت تولید طول موج های متغییری از 750 تا 1060 نانومتر را دارد.
  لیزر الکس دایود نسبت به لیزر الکساندرایت قیمت بسیار مناسبتری دارد.